تبلیغات
برگ سبزی تحفه درویش - دیدگاه جذاب قرآن درمورد جوانان

برگ سبزی تحفه درویش
 
وخدایی که دراین نزدیکی است

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 مرداد 1391 توسط من
دوران نوجوانى و جوانى، دوران حساس و سرنوشت ساز و تعیین كننده ى شخصیت فرد است. .چیزى كه مى تواند این احساسات را در مسیر هدایت و هیجان و غرور را در طریق مثبت قرار دهد قانون الهى، یعنى قرآن و احادیث معصومین(علیهم السلام) است.
دوران نوجوانى و جوانى، دوران حساس و سرنوشت ساز و تعیین كننده ى شخصیت فرد است. در این دوران غرور، هیجان، احساسات، شهوت، ناپختگى عقلى و… بر شخص سایه مى افكند.چیزى كه مى تواند این احساسات را در مسیر هدایت و هیجان و غرور را در طریق مثبت قرار دهد ، قانون الهى، یعنى قرآن و احادیث معصومین(علیهم السلام) است.در این بخش به برخى راهكارهاى قرآن و روایات در موفقیت و شخصیت جوان اشاره مى گردد.
...
جوانى بهترین و حساس ترین دوره ى عمر هر موجودى بهویژه انسان به حساب مى آید. در همین دوره است كه انسان مى تواند سرنوشت خویش را رقم بزند و افق آیندهى خود را روشن و درخشان و یا آن را تیره و تار سازد.قالب وجودى یك انسان در دوره ى جوانى شكل مى گیرد و آینده ى او هم بر این اساس رقم مى خورد. در هر عصرى جوانان بیشتر مورد توجه اند و در شكل گیرى موضوعات مختلف در جوامع نقش مؤثرى ایفا مى كنند و در این میان برخى افراد، احزاب، قدرت ها و… از احساسات پاك، شور و تحرك و نیروى سازنده ى جوانان در راستاى منافع فردى و گروهى خود سود مى برند.

قرآن كریم و روایات اسلامى به دوره ى حساس نوجوانى و جوانى عمر انسان اهمیت ویژه اى داده اند. چنان كه حضرت امام صادق(علیه السلام) به یكى از یاران خویش مى فرمایند:
بر تو باد توجه به جوانان; زیرا آنان به هر كار خیر از دیگران پیش تازترند.
هم چنین مى فرماید:
چون جوان مسلمان قرآن بخواند، قرآن با گوشت و خونش آمیخته گردد و خداوند متعال او را در زمره ى پیامبران والامقام نزد خود قرار مى دهد و خداوند خود در قیامت مدافع وى باشد.

قرآن كریم با طرح الگوهایى از جوانان شایسته، همانند جوانان اصحاب كهف، و برخى از پیامبران جوان الهى و یادآورى برخى از داستان ها و نكات اخلاقى و تربیتى، سیماى جوان شایسته را ترسیم مى كند. گوشه هایى از تبیین سیما و ویژگى هاى یك جوان شایسته از نظر قرآن كریم و نیز روایات اسلامى را در پى مى آوریم.

1- پرهیزكارى و رعایت تقوا; قرآن كریم مى فرماید: (… وَ اتَّقُوا اللّهَ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللّهَ مَعَ الْمُتَّقِینَ); … و از خدا پروا نمایید و بدانید خدا با پرهیزكاران است.
و در جایى دیگر مى فرماید: (… إِنَّ أَكْرَمَكُمْ عِنْدَ اللّهِ أَتْقاكُمْ …); … گرامى ترین شما نزد خداوند باتقواترین شماست…
یك جوان شایسته از نظر قرآن، كسى است كه تقوا و پرهیزكارى را پیشه مى كند.
پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) مى فرماید: خداوند متعال به وجود جوان عبادت پیشه (و با تقوا) بر فرشتگان مى نازد و مى فرماید: «این بنده ى مرا بنگرید به خاطر من از هواى نفس خود دست كشیده است.


2- داشتن ایمان و دورى از شرك; قرآن كریم مى فرماید: (یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللّهِ وَ رَسُولِهِ وَ الْكِتابِ الَّذِی نَزَّلَ عَلى رَسُولِهِ …); اى كسانى كه ایمان آورده اید به خدا و پیامبرش و كتابى كه بر او نازل كرده ایمان بیاورید…
و در جایى دیگر به نقل از سفارش هاى حضرت لقمان به فرزندش، همه ى انسان ها به ویژه جوانان را از هرگونه شرك برحذر مى دارد و مى فرماید: (یا بُنَیَّ لا تُشْرِكْ بِاللّهِ إِنَّ الشِّرْكَ لَظُلْمٌ عَظِیمٌ); … پسرم چیزى را همتاى خدا قرار نده كه شرك، ظلم بزرگى است.
و به این ترتیب حضرت لقمان اساسى ترین ركن ایمان و دین دارى (توحید) را به فرزند جوانش یادآورى مى كند.

3- عدالت طلبى و حمایت از مظلومان; از آن جا كه جوان هنوز در نابرابرى هاى محیط غرق نشده و به آن خو نگرفته و آلوده نشده است، صفت عدالت طلبى و حمایت از مظلومان در او بیشتر تجلى دارد.قرآن كریم به نمونه هایى در این باره اشاره مى كند; از جمله ى این جوانان عدالت طلب و حامى مظلوم، حضرت موسى(علیه السلام)است. در سوره ى قصص، آیات 15 و 23 ـ 28، آمده است كه حضرت موسى(علیه السلام) جوانى عدالت طلب و حامى مظلومان بود. و به همین جهت در سرزمین مصر به حمایت از شخص مظلومى برخاست و در مدین نیز جوان مردانه به كمك دختران حضرت شعیب رفت و براى گوسفندان آن ها از چاه آب كشید.


4-كوشش و تلاش; دوره ى جوانى زمان تلاش، كوشش، تحرك و نشاط است. قرآن كریم باز حضرت موسى(علیه السلام) را سمبل و الگوى یك جوان فعال، تلاشگر و پرتحرك معرفى مى كند كه بدون سرمایه و ثروت، ولى با تلاش و كوشش، براى حضرت شعیب كار كرد و بعد از انتخاب همسر و تشكیل خانواده، با ثروت فراوان به شهر خود (مصر) بازگشت. بنابراین، یك جوان باید با اراده و پشت كارى قوى و عزمى راسخ بكوشد و از بحران ها و فراز و فرودهاى زندگى به سلامت عبور كند.
5- حق پذیرى; جوانان زودتر به حقایق دل مى بندند و در عمل نیز بى باك و جسورند و اگر چیزى را حق ببینند، در تثبیت آن مقاومت مى كنند. قرآن كریم، برخى از جوانان اصحاب كهف را چنین مى داند و مى فرماید: (نَحْنُ نَقُصُّ عَلَیْكَ نَبَأَهُمْ بِالْحَقِّ إِنَّهُمْ فِتْیَةٌ آمَنُوا بِرَبِّهِمْ وَ زِدْناهُمْ هُدىً); ما داستان آنان را به حق براى تو بازگو مى كنیم، آن ها جوانانى بودند كه به پروردگارشان ایمان آوردند و ما بر هدایتشان افزودیم.
و در جایى دیگر داستان جوانى (حضرت اسماعیل) را كه حاضر شد در راه حق حتى جان خود را فدا كند یادآور مى شود و مى فرماید:
(فَلَمّا بَلَغَ مَعَهُ السَّعْیَ قالَ یا بُنَیَّ إِنِّی أَرى فِی الْمَنامِ أَنِّی أَذْبَحُكَ فَانْظُرْ ما ذا تَرى قالَ یا أَبَتِ افْعَلْ ما تُؤْمَرُ سَتَجِدُنِی إِنْ شاءَ اللّهُ مِنَ الصّابِرِینَ); هنگامى كه (حضرت ابراهیم(علیه السلام)) با او (حضرت اسماعیل(علیه السلام)) به مقام سعى رسید، گفت: پسرم! من در خواب دیدم كه تو را ذبح مى كنم، نظر تو چیست؟ گفت: هر چه دستور دارى اجرا كن; به خواست خدا مرا از صابران خواهى یافت.
از آیات یاد شده برمى آید كه یك جوان مؤمن و شایسته باید در مقابل حقایق سر تعظیم و تسلیم فرود آورد.


6- شهامت و شجاعت; از دیگر ویژگى هاى یك جوان از نظر قرآن، داشتن شجاعت و شهامت است. این دو از صفات كمال انسان است كه بیشتر در جوانان نمود دارد. از جمله ى این جوانان مى توان حضرت داود و حضرت ابراهیم(علیهما السلام)را نام برد.
حضرت ابراهیم(علیه السلام) با شهامت و شجاعت كامل در مقابل بت پرستان ایستاد و بت ها را شكست. خداوند متعال در این باره مى فرماید:
(قالُوا سَمِعْنا فَتًى یَذْكُرُهُمْ یُقالُ لَهُ إِبْراهِیمُ); (گروهى) گفتند: شنیدیم جوانى از (مخالفت با) بت ها سخن مى گفت كه او را ابراهیم مى گویند.
حضرت داود(علیه السلام) نیز با شجاعت و شهامت و تكیه بر ایمان به خدا با ظالمى به نام جالود كه بسیار قوى بود به مبارزه پرداخت و او را شكست داد.

7- عفت و پاكدامنى; از دیگر ویژگى هاى یك جوان شایسته از نظر قرآن كریم عفت و پاكدامنى است. قرآن كریم، در جایى درباره ى حیا و عفت دختران شعیب(علیه السلام) مى فرماید:
(فَجاءَتْهُ إِحْداهُما تَمْشِی عَلَى اسْتِحْیاء…); ناگهان یكى از آن دو (زن) به سراغ او آمد، در حالى كه با نهایت حیا گام برمى داشت …
در جایى دیگر حضرت یوسف(علیه السلام) را قهرمان پاكى و عفت معرفى مى كند كه با وجود مهیا بودن تمام زمینه هاى انجام گناه، با عفت و پاكدامنى، از وسوسه ى شیطان به خدا پناه برد و با سرافرازى در آزمایش الهى پیروز شد.
بنابراین، یك جوان شایسته از نظر قرآن باید در برابر ناپاكى ها و هواهاى نفسانى عفیف و پاكدامن باشد.

8- پرهیز از افراط و تفریط; از دیگر ویژگى هاى جوانان شایسته پرهیز از افراط و تفریط و رعایت اعتدال است; چنان كه حضرت لقمان به فرزند جوان خود توصیه مى كند: (وَ اقْصِدْ فِی مَشْیِكَ وَ اغْضُضْ مِنْ صَوْتِكَ …); (پسرم) در راه رفتن، اعتدال را رعایت كن، و از صداى خود بكاه …
از آیه ى یاد شده برمى آید كه یك جوان شایسته باید در تمام امور اعتدال را رعایت كند.
حضرت امام موسى كاظم(علیه السلام) مى فرمایند:خیر الامور اوسطها; بهترین كارها معتدل ترین و میانه ترین آن هاست.
جوانان در این مقطع از سن باید احساسات و شور جوانى را در خویش كنترل و هدایت كنند و از افراط و تفریط در امور بپرهیزند.
9- خوش اخلاقى و تواضع در برابر مردم; حضرت لقمان به فرزند جوانش سفارش مى كند:
(وَ لا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنّاسِ وَ لا تَمْشِ فِی الْأَرْضِ مَرَحاً إِنَّ اللّهَ لا یُحِبُّ كُلَّ مُخْتال فَخُور); (پسرم) با بى اعتنایى از مردم روى مگردان، و مغرورانه بر زمین راه مرو كه خداوند هیچ متكبر مغرورى را دوست ندارد.

10- عبادت و امر به معروف و نهى از منكر; یك جوان شایسته باید در اقامه و به جا آوردن نماز بكوشد و مردم را از منكرات و زشتى ها نهى و به خوبى ها دعوت كند و در برابر سختى ها و مشكلات صبور باشد:
(یا بُنَیَّ أَقِمِ الصَّلاةَ وَ أْمُرْ بِالْمَعْرُوفِ وَ انْهَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَ اصْبِرْ عَلى ما أَصابَكَ إِنَّ ذلِكَ مِنْ عَزْمِ الْأُمُورِ); پسرم نماز را به پا دار و امر به معروف و نهى از منكر كن و در برابر مصایبى كه به تو مى رسد شكیبا باش كه این از كارهاى مهم است.
- خداپرستى; یكى از ویژگى هاى جوانان شایسته، خداپرستى است; خداوند متعال مى فرماید:
(… وَ اعْبُدُوا اللّهَ وَ لا تُشْرِكُوا بِهِ شَیْئاً…); و خدا را بپرستید و هیچ چیز را همتاى او قرار ندهید….

12- نیكى به پدر و مادر; از ویژگى هاى یك جوان خوب نیكى به پدر و مادر است; خداوند متعال در جاهاى متعدد جوانان را توصیه كرده كه به پدر و مادر خویش نیكى كنند; چنان كه مى فرماید:
(بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ بِذِی الْقُرْبى وَ الْیَتامى وَ الْمَساكِینِ وَ الْجارِ ذِی الْقُرْبى …); … و به پدر و مادر نیكى كنید; هم چنین به خویشاوندان و یتیمان و مسكینان و همسایه نزدیك و….
13- یادآورى معاد و روز قیامت; یك جوان شایسته از نظر قرآن، هیچ گاه یاد مرگ و روز قیامت و حساب و كتاب اعمال آخرت را فراموش نمى كند; حضرت لقمان به فرزند جوانش مى فرماید:
(یا بُنَیَّ إِنَّها إِنْ تَكُ مِثْقالَ حَبَّة مِنْ خَرْدَل فَتَكُنْ فِی …); پسرم اگر به اندازه ى سنگینى دانه ى خردلى (عمل خوب یا بد) باشد و در دل سنگى یا در گوشه اى از آسمان ها و زمین قرار گیرد، خداوند آن را (در قیامت براى حساب) مى آورد; خداوند دقیق و آگاه است.

14- تزكیه و تعلیم; یك جوان از نظر قرآن كریم باید با دو بال تزكیه و تعلیم به سوى آینده و كمال پرواز كند و خود را از هر جهت، به تقوا و علم مجهز سازد; قرآن كریم مى فرمایند:
(كَما أَرْسَلْنا فِیكُمْ رَسُولاً مِنْكُمْ یَتْلُوا عَلَیْكُمْ آیاتِنا وَ یُزَكِّیكُمْ وَ یُعَلِّمُكُمُ الْكِتابَ وَ الْحِكْمَةَ وَ یُعَلِّمُكُمْ ما لَمْ تَكُونُوا تَعْلَمُونَ); همان گونه ]كه با تغییر قبله، نعمت را بر شما كامل كردیم[ رسولى از خودتان در میان شما فرستادیم، تا آیات ما را بر شما بخواند و شما را پاك كند و به شما كتاب و حكمت بیاموزد و آن چه را نمى دانستید، به شما یاد دهد.
پیامبر اكرم(صلى الله علیه وآله) مى فرمایند:
... هر كه در جوانى، دانش آموزد، علم او هم چون نقشى است كه بر سنگ حك شود و هر كه در بزرگ سالى بیاموزد، كارش هم چون نوشتن بر روى آب است.


هم چنین حضرت امام صادق(علیه السلام) مى فرمایند:
دوست ندارم جوان شما را جز در دو حال ببینم: دانشمند یا دانش آموز; زیرا اگر چنین نباشد، كوتاهى كرده است و چون كوتاهى كند، ضایع گشته و چون ضایع گردد، گنهكار باشد و چون گنهكار باشد، سوگند به آن كه محمد را به حق برانگیخت در آتش جاى گیرد.
در زمان ظهور امام زمان(علیه السلام) و حكومت آن حضرت، جوانان نقش مؤثرى دارند و از جایگاه ویژه اى برخوردار خواهند بود; چنان كه حضرت على(علیه السلام) مى فرماید:
اكثر یاران امام مهدى (عج) جوانان هستند.

طبقه بندی: اجتماعی،  مذهبی، 
برچسب ها: جوان ازنگاه قرآن، جوانان، نیکی به والدین،  
.: Weblog Themes By Pichak :.


كد ماوس

تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک